Home / Haberler / TSS Başkanı Kamil Ünal: “YENİDEN DEĞERLENDİRME YAPILMALIDIR”

TSS Başkanı Kamil Ünal: “YENİDEN DEĞERLENDİRME YAPILMALIDIR”

Türk Sağlık-Sen Kayseri Şube Başkanı Kamil Ünal ek ödemelerin süresi, sürekliliği ve kapsamı konusunda yeniden değerlendirme yapılması gerektiğini ifade etti. Ünal: “Ülkemiz ve dünyada Covid-19 salgını inşallah en kısa zamanda sona erer. Ama sağlık kurum ve kuruluşlarında çalışanlarının moral ve motivasyonun yüksek olması, hizmet üretirken çalışma hayatıyla ilgili kafasında başka sorunlar olmaması Türkiye’ye her zaman lazımdır. Bu nedenle sağlık çalışanlarının ekonomik haklarında makul ve kapsayıcı bir iyileştirme yapılmalıdır.” dedi.

 

“Emekliliğe esas olmalıdır”

 

Türk Sağlık-Sen Kayseri Şube Başkanı Kamil Ünal ek ödemelerin süresi, sürekliliği ve kapsamı konusunda yeniden değerlendirme yapılması gerektiğini ifade etti. Döner sermaye tavan ödemelerinin en az sabit ödeme tutarı kadar olması gerektiğini kaydeden Ünal: “Ek ödemelerin 3 ay  tavandan verilmesi olumlu olmakla birlikte süresi , sürekliliği ve kapsamı  konusunda yeniden değerlendirme yapılmaya muhtaçtır. Döner sermayede adaletsizlik giderilmeli, sürekli hale getirilmeli ve emekliliğe esas olmalıdır. Kayseri İl genelinde sağlık kurum ve kuruluşlarda görev yapan ve döner sermaye ek ödemesinden yararlanan yaklaşık 7.700 çalışan bulunmaktadır. Tahmini olarak, 7.700 çalışan arkadaşımızın yaklaşık 1.500 kişisi tavan döner sermaye ek ödemeden ya “sıfır lira” yani hiç para alamayacak ya da çok cüzi miktarda bir para alacak. Oysa ki sağlık hizmetleri ekip işidir.  Her arkadaşımızın emeği de çok değerlidir. Maruz kaldığı risk de ayrı önemlidir.  Sağlık Kurum ve kuruluşlarında sağlık, teknik, idari ve yardımcı hizmetlerde görevli olan ile sürekli işci kadrosunda her çalışan da fedakârca görevinin başındadır. Ayrım yapılmamalıdır. Sağlık Kurum ve kuruluşlarında görev yapan tüm arkadaşlarımız herhangi bir ayrıma tabi tutulmadan bundan yararlanmalıdır.  Döner sermaye tavan ödemeleri en az sabit ödeme tutarı kadar olmalıdır.” şeklinde konuştu.

 

“Yükümlülerin ihmali var”

 

Sağlık çalışanlarından alınan eksik malzeme şikayetleriyle ilgili konuşan Başkan Ünal: “Bir başka önemli husus koruyucu ekipman ve malzeme eksikliği ile ilgilidir.  Sağlık Bakanlığı yöneticileri ile Genel Başkanımızın yaptığı görüşmelerde kendileri bu konuda bir eksiklik olmadığını ifade etmişlerdir. Fakat sahadan sağlık çalışanı arkadaşlarımızdan eksiklikle ilgili çokça şikayet gelmektedir. Bakanlık gönderdik, çalışan gelmedi diyorsa arada ulaştırmakla yükümlülerin ihmali var demektir. Bu sorun araştırılmalı, mesele acilen çözülmelidir. Sağlık Bakanlığı personel eksikliğinin giderilmesi konusunda 32 bin olarak açıklanan yeni istihdamın bugünkü ilanla birlikte sadece 18 Bininin sözleşmeli sağlık çalışanı olacağını görülmüştür. 14 Bin kişi de sürekli işçi olarak alınacaktır. İş yükü ve personel eksikliği göz önünde bulundurulduğunda 18 Bin rakamı çok yetersizdir. En az 50 bin kişilik bir alım yapılması gereklidir.  Üniversite Hastaneleri için de 3 bin kişilik alım yapılacağı Genel Başkanımızın yaptığı görüşmelerde ifade edilmişti. Üniversite hastaneleri için bu alımla ilgili de acilen ilana çıkılmalı, sayısının daha da arttırılması için çalışma yapılmalıdır.” ifadelerinde bulundu. HABER: SELMA KÖSEDAĞ

Hakkında Hunat TV

Sonraki

TRAKTÖRLERLE, EVDE KAL TÜRKİYE MESAJI VERDİLER

Erzurum’da bir grup çiftçi 900 dönümlük araziye ‘’ Evde kal Türkiye’’ yazarak çağrıda bulundu. Erzurum’un …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.